• Ders
  • 31.03.2020

Uzaktan Öğretim Sürecinin Daha Etkin Kullanımı İçin Öğrencilerimize Öneriler

Sevgili  Öğrenciler,

Uzaktan öğretim portalına aynı anda çok yoğun bir şekilde erişilmeye çalışılması sistem performansını olumsuz yönde etkilemekte, zaman zaman kesintilere neden olmaktadır. Uzaktan öğretim portalı olan erudm.erciyes.edu.tr portalından performanslı bir şekilde yararlanabilmeniz için aşağıdaki açıklamaları dikkate almanız ve belirtilen hususları uygulamanız gerekmektedir:

1) Uzaktan öğretim portalı   https://erudm.erciyes.edu.tr/ asenkron (eşzamanlı olmayan) bir yapıda olup, canlı ders anlatımı yoktur. Dolayısıyla belirli bir zaman zarfında derse katılım ya da devam zorunluluğunun aranması gibi bir durum sözkonusu değildir.

2) Bu portala giriş için aceleci davranmanızı gerektiren bir zorunluluk olmayıp, önümüzdeki günlerde ya da haftalarda da giriş yaparak ders kontrolü yapabilir, sistemdeki ders materyallerini indirebilir ve sistemde bulunma zorunluluğu olmadan çıkış yaparak çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz.  Uzaktan öğretim çalışmalarınız için birkaç gün aralıklı olarak haftada bir iki defa bağlantı kurmanız yeterli olacaktır.

3) Dersin ilgili öğretim elemanıyla ve ilgili program başkanlıklarıyla sistem dışında da e-posta yoluyla iletişime geçebilir, program başkanlıklarının web sayfaları aracılığıyla güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz. 

4) Lisansüstü programlarımızda olan öğrencilerimiz halihazırda portal dışında ilgili öğretim üyeleriyle farklı platformlar ve e-posta aracılığıyla temasta olup ders takibi yapabildikleri için sistemin bu ilk günlerinde uzaktan öğretim portalına giriş yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Lisansüstü öğrencilerimizin sistemin düzenli işler hale gelmesini müteakip önümüzdeki haftalarda portal üzerinden süreç takibi yapmaları uygun olacaktır.

Özetle, uzaktan öğretim sistemi önümüzdeki birkaç hafta içerisinde beklenen performansına ulaşacak olup, şu aşamada aceleci davranılmaması gerekmektedir. Sistemdeki materyaller sürekli mevcut olacak, sistem girişlerinizde geçmişe dönük bir kayıp yaşamadan, devam zorunluluğu olmadan esnek bir şekilde süreci dönem sonuna kadar takip etmiş olacaksınız. Bu açıklamaların dikkate alındığı verimli bir uzaktan öğretim süreci geçirmenizi umut ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.