VetEBA Öğrenci Kongresi

21-24 Şubat 2019 tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenen  VetEBA (Veteriner Eğitim, Bilim ve Araştırma) Ulusal Veteriner Kongresi Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda başladı.

Fakültemizde “3. Veteriner Eğitim, Bilim ve Araştırma Kongresi” Yapıldı.

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencileri tarafından 3. Veteriner Eğitim, Bilim ve Araştırma Kongresi (VetEBA) düzenlendi.

Veteriner Fakültesi Mehmet Akif ERSOY Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah İnci, akademisyenler ve 11 farklı üniversiteden 120 öğrenci katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı Batuhan Şahin, VetEBA’nın öğrenciler tarafından kurulan bir kongre olduğunu söyledi. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu’nun konuşması okundu.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah İnci de konuşmasında, öğrenciler tarafından düzenlenen bu kongrenin önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. İnci, “Bugün burada VetEBA için bir araya gelmiş, farklı kuşaklarda ve değişik bilgi ve tecrübeye ulaşmış siz çok kıymetli katılımcıların bilgi ve görüşlerini paylaşmalarına şahit olacağız. Hep birlikte, bunun haklı gurunu ve mutluluğunu yaşayacağız. Bu bilgi paylaşım platformunu oluşturanları ve bu aktiviteye katkı sağlayanları tebrik ediyorum” diye konuştu.

Konuşmasında fakülteleri hakkında da bilgiler veren Dekan Prof. Dr. İnci, şunları söyledi:

“Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi kuruluşu itibariyle hem bölge, hem de üniversite olarak çok isabetli bir fakülte olmuştur. Kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık çeyrek yüzyıllık süreçte, birçok zor dönemleri yaşamışsa da, bugün itibariyle yeni ve ileri bir gelişme periyoduna ulaşmayı başarmıştır. Bütüncül bir anlayışla fakültemizin üniversitemiz yönetimi ile ve bir araştırma üniversitesi olan Erciyes Üniversitesi’nden aldığı ekstra motivasyonla akademik ve idari personeli ile öğrencisi ve mezunlarıyla ileri bir boyuta ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Kongrenin son açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ise, VetEBA kongresine ev sahibi olmaktan mutlu oldukları belirtti.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Veteriner Fakültemiz bizim gözbebeğimiz. Üniversitemiz bildiğiniz gibi bir araştırma üniversitesi. Veteriner fakültemizin, Türkiye’nin önde gelen veteriner fakülteleri arasında olduğunu söyleyebilirim. Veteriner fakültemiz, üniversitemizin araştırma üniversitesi kimliğine önemli katkı sağlayan fakülteler arasındadır. Bu da bizim için gurur verici bir durumdur” diye konuştu.  

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Rektör Çalış, “Bazen liselerden kariyer günlerine çağrılıyorum. Öğrenciler bana, ‘hocam başarılı olmak bizim neler yapmamız gerekiyor’ şeklinde soru soruyorlar. Ben de öğrencilere başarılı olmaları için üç önemli hususu anlatıyorum. Başarılı olmak istiyorsanız, birincisi yabancı dil, ikincisi kaliteli bir üniversite. Şuan kaliteli bir üniversite de kaliteli bir fakültedesiniz. Bununla da gurur duyabilirsiniz. Üçüncüsü de sosyal girişimcilik. Yani bir öğrenci, öğrencilik yıllarında ne kadar sosyal girişimcilik içerisindeyse, hayatta da o kadar başarılı olabiliyor” şeklinde konuştu.

21 ve 22 Şubat tarihlerinde alanında başarılı akademisyenler ve veteriner hekimler sunumlarını yapıp tecrübelerini öğrencilere aktardılar. 23 Şubat tarihinde Nevşehir JAKEM komutanlığı ziyaret edildi. 24 Şubatta Erciyes Dağı kayak merkezine gidildi. Toplam 120 öğrenci ve 20 konuşmacının katıldığı kongre başarıyla sona erdi.