Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 82. yıldönümünde Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenen programla anıldı. Anma programına katılan TBMM Eski Başkanı ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anlattı.

Veteriner Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programına, TBMM Eski Başkanı ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Melikgazi Belediye Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah İnci ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinden bestelenen müzik dinletisi sunuldu.

Anma programındaki konuşmalarda, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah İnci, fakülteleri hakkında bilgiler verdi.

Dekan İnci, “Misyonumuz mükemmel eğitim ile global rekabete hazırlanan öğrencilerimizi cesaretlendirmektir. Onlara başarı basamaklarının, disiplin, takım çalışması, güven, alçak gönüllülük, eşitlik ve cesaretten oluştuğunu öğretiyoruz” dedi. 

Veteriner Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Abdullah İNCİ katılımcılara hitap etti.

Milli Şairimiz Merhum Mehmet Akif ERSOY’un 82. Ölüm Yıl Dönümü için 27 Aralık 2018 Perşembe Günün Düzenlenen ve Davetli Konuşmacı TBMM Eski Başkanı ve Kamu Etik Kurulu Başkanı Sayın Köksal TOPTAN’ın “Mehmet Akif ERSOY’u Anlamak” Konulu Konferansı Verdiği Anma Programında Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah İNCİ’nin Konuşması

 

Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanım, Sayın Rektörler, Sayın Dekanlar, Çok kıymetli Meslektaşlarım, Sevgili Öğrenciler, Hanımefendiler Beyefendiler ve Basınımızın Güzide Temsilcileri hoş geldiniz şeref verdiniz. Sizleri şahsım ve fakültem adına saygıyla selamlıyorum.

Bugün burada Milli Şairimiz ve Meslektaşımız merhum Mehmet Akif ERSOY’u ölümünün 82.inci yılında rahmet ve minnetle anmak için toplanmış bulunuyoruz. Yüksek müsaadelerinizle bugünde, biz veteriner hekimlerin iftihar kaynağı Veteriner Hekim Mehmet Akif ERSOY’un manevi huzurunda, fakültemizin ulaştığı gelişme basamağından çok kısa bahsetmek istiyorum.

Sayın Başkanım, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Kuruluşu, Merhum Süleyman DEMİREL’in Başbakan, zatıalinizin ise Milli Eğitim Bakanı (Köksal TOPTAN, Bartın Millet Vekili) olduğunuz 49.uncu Cumhuriyet Hükümeti döneminde gerçekleşmiştir. Bu hayırlı işte emeği geçenlere en kalbi şükranlarımı arz ederim.

Fakültemizin kuruluşu, TBMM’de 3.7.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun kabul edilmesi ve 11.07.1992 tarih ve 21281 Sayılı Resmî Gazete yayınlanmasıyla ile tamamlanmıştır. Takiben 1995-1996 akademik yılında Eğitim-Öğretime başlamış, yaklaşık 17 yıl geçici binalarda eğitim-öğretimi sürdürdükten sonra 2012’de TES-İŞ sendikasının yaptırdığı bu ana binamıza taşınmıştır. Diğer yandan Hayır Sever Necati KURMEL beyin katkılarıyla Hayvan Hastanemizin üç blok tamamlanmıştır. Geçen 23 yıllık sürede, Fakültemizden 834 Veteriner Hekim mezun olmuştur. Diğer yandan aynı dönemde Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Veteriner Fakültesinin lisansüstü programlarından da yaklaşık 250 Yüksek Lisans ve Doktora derecesiyle mezun verilmiştir. Fakültemizde 18 yıldır yılda 3 sayı halinde yayımlanan “Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi” ile öğrencilerimiz çıkardığı “Pozitivet” isimli gazete bulunmaktadır. Fakültemizin kat ettiği bu gelişme göstermiştir ki, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, kendi döneminde açılan Veteriner fakülteleri arasında hem Üniversite ve hem de bölge olarak en isabetlisi olmuştur. Fakültemiz, Erciyes Üniversitesinin çok hızlı gelişimine paralel ve ondan aldığı güçle ve Üniversitemiz Yönetimlerinin bizlere sağladıkları desteklerle ve akademik ve idari kadromuzun çok özverili çalışmalarıyla bugün Türkiye’nin en ileri veteriner fakültesi olmayı başarmıştır. Fakültemizde görev yapan akademik ve idari personelimiz ve dahi öğrencilerimiz Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un manevi huzurunda ve O’na layık olabilme ruh ve düşüncesiyle gayretli çalışmalarını sürdürmektedirler.

Muazzam bir gelişme hızıyla Kuruluşunun 40.ıncı yılında kendisine Türkiye’nin ilk on Araştırma Üniversitesi arasında yer bulan Erciyes Üniversitesi, Dünya Üniversitelerinin Akademik Rankinglerinde (ARWU) de hak ettiği sıralamayı yakalamıştır. Dünyada Elli Yaş Altı Genç Üniversitelerin 2018 yılı rankinginde Ülkemizin 9 üniversitesi ile 8.inci sırada temsil edildiği sıralamada, Erciyes Üniversitesi 201-250 bandında yer almış ve Türkiye Üniversiteleri arasındaki yeri ise 5.inci sıra olmuştur. Aynı rankingde Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi ise hem Türkiye sıralamasında ve hem de Veteriner Fakültelerinin bulunduğu üniversiteler sıralamasında 1.nci sırada yer alma başarısına ulaşmıştır. Diğer yandan Fakültemiz, 16-22 Eylül 2018 tarihleri arasında Avrupa Veteriner Fakülteleri Eğitim Birliği (EAEVE) ziyaretinden başarıyla çıkmış ve önümüzdeki üç yıl içerisinde bize gösterilen bazı yapısal eksiklerin tamamlanmasıyla sürecin Tam Akreditasyon ile tamamlanabileceği rapor edilmiştir. Bunun anlamı, Fakültemizin yurt dışı marka değerinin tescil edilmesi ve zaten bir marka olan Erciyes Üniversitesinin bu akreditasyon ile yeni bir marka değeri daha kazanacak olmasıdır. Bu kazanımlar üniversitelerin sıralamasında kritik öneme sahiptirler. Bugün Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, sahip olduğu gelişmiş laboratuvar alt yapısı, 12.000 hasta/yıl, tam donanımlı ve tam otomasyonlu Entegre Hayvan Hastane konseptiyle bölgesinde 24/7 prensibiyle hizmet vermektedir. Sadece geçtiğimiz sezonda “Buzağı Kayıplarıyla Mücadele Programı” kapsamında 2000’den fazla yeni doğan buzağının hayatta kalması sağlanarak 100 milyon TL’den fazla ekonomik kayıp engellenmiştir.

Öte yandan Fakültemizde, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa ÇALIŞ hocamızın talimatıyla Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OİE)’nın normlarıyla uyumlu, Tarım Bakanlığının istediği şekilde Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) aracılı akreditasyon süreci de başlatılmıştır. Böylece Türkiye’de veteriner fakülteleri bazında bir ilk gerçekleşmiştir. Bu kalite güvenceleri, fakültemizin hizmet alanının genişlemesine, bölgesel bazda hayvansal üretim yapan yetiştiricilerin karşılaştıkları problem ve hastalıkların teşhis, tedavi ve korunma stratejileri noktasında daha etkin hizmetler sunulabilmesine alt yapı oluşturmaktadır. Bu sayede Fakültemizin zaten çok yüksek olan bölgesel ekonomik etkinliği, daha da artacak ve ulusal boyuta taşınacaktır. Esasen ulusal ekonomiye pozitif katkımızın diğer veteriner fakülteleri için model oluşturduğuna inanıyoruz.

Sonuç olarak misyonumuz, mükemmel eğitimle global rekabete hazırlanan öğrencilerimizi cesaretlendirmektir. Onlara başarı basamaklarının Disiplin, Takım Çalışması, Güven, Alçak Gönüllülük, Eşitlik ve Cesaretten oluştuğunu öğretiyoruz. Tam bu noktada, gençlere inandığımızı ve güvendiğimizi vurgularken, diğer yandan da şimdiye kadar olduğu gibi Devletimizin, Rektörlüğümüzün ve özellikle de hayır severliği ile dünya literatüründe çok haklı yer etmiş olan Kayseri Halkının kesintisiz desteklerine ihtiyacımızın devam ettiğini belirtmeliyim.

Bizler, fakültemizin 23 yıllık gelişim periyodunda ulaştığı bu noktanın, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Cumhuriyetimizin Kurucu iradesinin, bu iradede yer almış merhum Mehmet Akif ERSOY’un ve 176 yıllık tarihe sahip Modern Veteriner Hekimliği eğitimine emeği geçen tüm meslek büyüklerimizin bizlerden beklediği gelişmişlik seviyesinin önemli bir basamağını oluşturduğu inancındayız. Bu duygu ve düşüncelerimizle davetimize icabet eden siz çok kıymetli konuklarımıza fakültem adına şükranlarımı sunar tüm katılımcıları saygıyla selamlarım.

 

Prof. Dr. Abdullah İNCİ

Dekan

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış da konuşmasında, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yaşantısı ve eserleri ile örnek alınması gerektiğini söyledi.

Rektör Çalış, “Mehmet Akif Ersoy’u iyi anlamalı, eserlerinde verdiği mesajlardan gerekli dersleri çıkarmalıyız. Çoğu çileli 63 yıllık ömrüne çok sayıda eser sığdıran Mehmet Akif Ersoy, milli mücadele dönemini eserlerine en iyi şekilde yansıtmış ve Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesine sürekli vurgu yapmıştır. Mehmet Akif Ersoy’un en büyük eseri olan İstiklal Marşımızı, Millet olarak ilelebet muhafaza edeceğiz. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 82. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyor ve böyle bir önemli etkinliği düzenlemelerinden dolayı Veteriner Fakültemize teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

Programın son konuşmacısı TBMM Eski Başkanı ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan ise, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u yaşamını ve başta İstiklal Marşı olmak üzere yazdığı eserlerdeki manayı anlattı.

Konuşmasının ardından TBMM Eski Başkanı ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan’a, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, hediye takdiminde bulundu.

Program, “Mehmet Akif Ersoy Bilim Ödülleri’nin” sahiplerine verilmesinin ardından sona erdi.

 Video için tıklayınız

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, �niversitemizde Anıldı