.Ekoloji Kulübü 11.10.2019 yılında kurulmuştur. 

Etkinlikler 1.

DEKAMER EKOLOJİ DERSİ VE EKOLOJİ KULÜP ÜYELERİ ORTAKLAŞA

Üniversitemiz Veteriner Fakültesi, Ekoloji dersi kapsamında dersin sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Fatih Doğan KOCA tarafından dersi alan ve ekoloji kulübü üyeleri ile birlikte Muğla İztuzu’nda faaliyet gösteren Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi DEKAMER'e teknik gezi düzenlenmiştir. Teknik gezi kapsamında saat 10.00-18.00 saatleri arasında

*Panolarda Caretta caretta türüne ait örnekler tanıtıldı.

*Caretta caretta’ların anatomisi ve üremeleri hakkında bilgi verildi.

*Tanklarda tedavileri süren Caretta caretta türüne ait örnekler incelendi. Kaplumbağaların en sık karşılaştığı yaralanma nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilerek yaralı kaplumbağaların tedavileri uygulandı.

*Caretta caretta’ların yine sıklıkla karşılaştığı parazitsel hastalıklar yerinde görüldü. Tedavileri uygulamalı olarak anlatıldı.

*Tesiste bakanlıklarımız ve uluslararası kuruluşlar ile DEKAMER’de gerçekleştirilen projeler tanıtıldı.

*Caretta caretta’ların yaşam döngüsü, biyolojisi, yumurtlama dönemi, bakımı, tedavileri ile ilgili video izletildi.

* Caretta caretta’ların yuvaları koruma altında olup, bu plajlarda ateş yakmak, şemsiye dikmek ve akşam 8 den sonra plaja girmek kanunen suçtur.

*Merkezde bulunan görevliler ile karşılıklı soru cevap şeklinde etkinlik gerçekleştirildi.

* Caretta caretta’ların havuzdan çıkarılması ve taşınmasını uygulamalı olarak sağlandı.

*Yaralı Caretta caretta’lar bal mumu ile uygulamalı olarak tedavi edildi.

*Denize bırakılacak 6 deniz kaplumbağasının temizlik, ölçüm, markalama ve genetik örnek alma uygulamaları gerçekleştirildi.

*Tedavileri tamamlanan Caretta caretta’lar tanklara aktarılarak sahile taşındı.

*Ve sahilde canlı yayında tedavileri tamamlanan Caretta caretta’lar kendi yaşam ortamlarına (denize) gönderildi. Deniz kaplumbağalarının yaşam ortamlarına gönderilmesi etrafta bulunan yerli ve yabancı turistler ile interaktif olarak gerçekleştirildi.

Video için https://www.youtube.com/watch?v=aHvQTfnsOCU

Etkinlik 2

Geleceğe Nefes kampanyasına Türkiye'nin 81 ilinde 11 Milyon fidanın dikim işlemleri saat 11.11'de başladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 11 milyon fidan seferberliği ile Türkiye'nin Guinness Rekorlar Kitabına da adını iki rekorla yazdıracağını belirtti. Kayseri'de Sarımsaklı Bölgesinde gerçekleşen etkinliğe Fakültemiz bünyesinde Kurulan Ekoloji Kulübü öğrencilerinden Mücahit Güzeldemirci, Yunus Emre Kamaşak, Melike Serbest ve Melisa Aydoğan'da katılarak destekte bulundular.